Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

V srpnu 2020 ILGA Europe vydala dokument, ve kterém shrnuje klíčové události vedoucí k aktuální situaci v Polsku. Níže pro Vás poskytujeme český překlad dokumentu. Originální dokument POLAND / ANTI-LGBTI HATE TIMELINE najdete ke stažení zde: https://ilga-europe.org/sites/default/files/Poland-Anti-LGBT-Timeline.pdf )

Přeložila Jolana Navrátilová
Korektura Františka Jirousová

Dokument je aktuální k 29. srpnu 2020, novější události budeme postupně doplňovat (AJ dokument je nyní aktuální k 29. 8. 2020).


Polsko – časová osa nenávisti proti LGBT

V posledních dvou letech se LGBTI lidé v Polsku stali cílem vytrvalých a rostoucích útoků ze strany politiků, náboženských předáků a dalších osobností veřejného života. Zvláště nebezpečné formy těchto výpadů vykreslují LGBTI lidi jako nebezpečné dětem a tvrdí, že žijí v rozporu s křesťanstvím a představují pro něj hrozbu.

Podobný diskurz vytvořil podhoubí pro normalizaci negativního pohledu na LGBTI lidi, jak mezi veřejností, tak v rámci nejrůznějších institucí, o čemž svědčí řada rezolucí, vyhlášek a pravidel namířených proti LGBTI, které v nedávných letech vydaly polské samosprávy.

V pátek 7. srpna 2020 došlo k zatčení Margot Szutowicz, která měla duhovou vlajkou omotat veřejný pomník, poškodit dodávku s homofobními nápisy a dostat se do potyčky s řidičem vozidla. Podobné dodávky již od roku 2018 jezdí po polských městech, kde rozšiřují nenávist a dezinformace o LGBTI lidech, které mimo jiné označují za pedofily. Margot byla bez jakéhokoliv soudu vzata na dva měsíce do vazby, kde byla šest dní držena bez možnosti kontaktovat právního zástupce. Podle polských právních expertů takto není zacházeno ani s pachateli mnohem závažnější trestné činnosti.

Vytvořili jsme stručnou časovou osu shrnující útoky namířené vůči LGBTI lidem v Polsku v letech 2018–2020, která ukazuje sílící nátlak a obavy, kterým polští LGBTI čelí. Tyto události vedly k vývoji situace kolem 7. srpna a následujícího víkendu.

Timeline

Sorry,You have not added any story yet

Related posts