Našli jste chybu? Napište nám
Mapa interrupčních zákonů v Evropě poukazuje na zásadní rozdíly v legislativním přístupu jednotlivých zemí k umělému ukončení těhotenství. Většina evropských států povoluje interrupce na žádost ženy do 12. týdne těhotenství. Mezi nejliberálnější země patří Island a Nizozemsko, kde je zákrok umožněn až do 22., respektive 24. týdne těhotenství. Na opačném konci spektra stojí země jako Vatikán, kde jsou interrupce zcela zakázány, nebo Malta, která je povoluje pouze při ohrožení života matky.
Zákonné podmínky se napříč Evropou značně liší. Některé země, například Belgie a Dánsko, vyžadují povinné poradenství před zákrokem, zatímco jiné, jako Maďarsko, zavedly v posledních letech nové restrikce. Přestože většina států interrupce povoluje, v několika zemích, jako je Polsko, jsou výrazně omezeny a povoleny pouze v případech ohrožení života matky, znásilnění nebo závažného poškození plodu. Specifický vývoj nastal například v Irsku, kde byly interrupce až do roku 2018 zcela zakázány vlivem katolické církve, avšak změna společenského klimatu vedla k referendu, po němž byla jejich legalizace umožněna.
Tyto rozdíly odrážejí kulturní, náboženské a společenské hodnoty, které ovlivňují tvorbu legislativy v každé zemi. Interrupční zákony tak zůstávají jednou z nejvíce diskutovaných oblastí zdravotní péče, přičemž míra jejich regulace vypovídá o postoji společnosti k individuálním právům a reprodukční svobodě.
Zdroje: Podklady pro mapu zpracovala Kateřina Spejchalová (interaktivní verze aktualizována 12/2024: Eliška Mádrová)