Zveme všechny na přednášku s diskusí nazvanou „My“ a „oni“: překonáme heteronormativitu? která proběhne v sobotu 2. 2. 2019 v malém sále Ústřední knihovny v Praze.
Anotace:
Jaké je to vyrůstat ve společnosti, která předpokládá, že jste někdo jiný, než kým ve skutečnosti jste? Heteronormativita je společenská norma, v jejímž rámci heterosexualitu u druhých automaticky předpokládáme, považujeme ji i navzdory jejímu ne-univerzálnímu výskytu za jedinou zcela normální variantu sexuality. Jaké je to ale v rámci dospívání objevovat erotickou a citovou náklonnost k osobám stejného pohlaví? Jaké pocity prožívají mladí, kteří nejsou heterosexuální? Kde a kdy se dozvídají o své sexualitě první informace a jak se vypořádávají s heteronormativitou? Mnozí dospívající nenalézají porozumění ani mezi členy svého nejbližšího okolí, které často bez vědomí, že jejich vlastní dítě je ne-heterosexuální o gayích, lesbách či bisexuálních lidech hovoří jako o lidech druhé kategorie a vytvářejí základ pro jejich společenskou stigmatizaci.
V rámci přednášky Michal Pitoňák představí teorii menšinového stresu a v diskusi s hostem Ester Janečkovou budou společně hledat možnou cestu z mnohdy obtížné životní situace mladých ne-heterosexuálních lidí.
Ester Janečková vystudovala herectví na Divadelní fakultě. Od roku 2005 moderuje v České televizi pořady Sama doma a Pošta pro tebe. Třetím rokem studuje psychoterapeutický výcvik v systemické terapii. 2. února 2014 spáchal sebevraždu její čtrnáctiletý synovec Filip. Ve svém dopise na rozloučenou napsal, že: “nechce žít ve společnosti, která je plná nenávisti vůči homosexuálům”. Rok po jeho smrti zahájila činnost poradna S barvou ven, kterou Ester spolu s Prague Pride založila. Poradna je určena pro dospívající ne-heterosexuály i trans osoby.
Michal Pitoňák získal doktorát na Univerzitě Karlově v oboru sociální geografie. V současnosti pracuje v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ), kde se zabývá interdisciplinárním výzkumem sexuality v kontextu geografií sexualit, sociální psychologie, adiktologie a sociální epidemiologie. Rozvíjí rovněž obor LGBTQ psychologie, v jehož rámci se zajímá především o výzkum působení stigmatu a stresu na (duševní) zdraví ne-heterosexuálních lidí. Michal Pitoňák je rovněž činný v oblasti prevence HIV/AIDS a v roce 2017 založil spolek Queer Geography, jehož cílem je mimo jiné popularizovat vědu.
Lístky na událost najdete přímo na stránkách Městské knihovny:
https://www.mlp.cz/cz/akce/e24156-my-a-oni-prekoname-heteronormativitu/