Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Nový vzdělávací pořad Newton, vysílaný na norské národní televizi, nám ukazuje jak by mohla vypadat kvalitní sexuální výchova bez zbytečné přecitlivělosti, choulostivosti a tabu. Norská moderátorka Line Jansrud v několika dílech mladé dospívající diváky, na které pořad cílí, seznamuje s lidskou sexuální přirozeností zcela bez zábran a ostychu. Lidské tělo, ke kterému samozřejmě patří i vagina, penis, ženská prsa a další mnohdy tabuizované části těla jsou mladým divákům představeny, ve své přirozenosti, naze, bez ostychu.

Lidské dospívání je jednou z nejdůležitějších součástí našeho života, klíčové změny, které v tomto období probíhají jsou mladým divákům a divačkám vysvětleny velmi jednoduše, lidsky, ukázány na reálných přirozených tělech, nikoliv na modelech či modelkách.

Růst, změna hlasu, přirozené ochlupení, změny ve velikosti penisu, součásti vagíny, ovulace, menstruace, rozmnožování, sperma, sexualita a mnohá další témata jsou mladým představena didakticky a na přímo, bez jakéhokoliv váhání. Možná bychom se tímto přístupem mohli inspirovat i u nás.

Seznam epizod k nalezení na portálu Youtube s anglickými titulky:

  1. Puberta: Jak to začíná?
  2. Puberta: Prsa
  3. Puberta: Penis
  4. Puberta: Ochlupení
  5. Puberta: Růst a změna hlasu
  6. Puberta: Vagína
  7. Puberta: Beďary a pocení
  8. Puberta: Co s tou pubertou máme?