Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Botswanský nejvyšší soud vydal průlomové rozhodnutí, v němž prohlásil dosavadní trestní zákony kriminalizující praktikování stejnopohlavních sexuálních aktivit za neústavní. Do té doby hrozilo těm, kteří byli usvědčení z pohlavního styku s osobou téhož pohlaví, až sedmiletý trest odnětí svobody. (BBC, 2019)

Nejvyšší soud Botswany nyní kontrastuje se stejným soudem v Keni, který zákony proti homosexualitě naopak podpořil. „Marginalizace menšin poškozuje lidskou důstojnost,“ uvedl soudce botswanského nejvyššího soudu Michael Elburu. Pro dekriminalizaci hlasovali jednomyslně všichni tři soudci. (BBC, 2019)

„Trvalo hodně dlouho, než jsme se dostali tam, kde jsme teď. To rozhodnutí má neskutečně pozitivní dopady na naše životy, byť nenapravuje veškeré křivdy spáchané na příslušnících LGBTQ minority. Rozhodně se jedná ale o krok směrem k důstojnosti lidských práv,“ řekla Anna Mmolai-Chalmers, ředitelka botswanské organizace za práva sexuálních menšin Lesbian, Gay and Bisexuals of Botswana. (Pinknews, 2019)

„Jakákoliv kriminalizace lásky, jakož i jejího naplňování, podporuje netoleranci, a naopak potlačuje soucit,“ uvádí Nejvyšší soud Botswany v důvodové zprávě svého rozhodnutí. (Pinknews, 2019) 

Homosexuální pohlavní styk zůstává i nadále trestný v 31 z 54 afrických zemí. (BBC, 2019)

Odkazy na zdroje

(2019-06-11). Botswana decriminalises homosexuality in landmark ruling. BBC. Dostupné online https://www.bbc.com/news/world-africa-48594162

Wakefield, L (2019-06-11). Botswana celebrates historic decriminalisation of gay sex. Pinknews. Dostupné online https://www.pinknews.co.uk/2019/06/11/botswana-celebrates-historic-decriminalisation-gay-sex/

 

 

Related posts