Polsko se přidalo k evropským zemím, jejichž parlament se chystá projednávat návrh zákona, který by zakazoval nátlak a navádění ke „změně“ ne-normativní sexuální orientace a genderové identity (tzv. konverzní therapie). Podobný zákon je nyní projednáván například v Německu nebo Irsku. Zákon byl v Polsku předložen liberální stranou Nowoczesna, která spolupracuje s Kampania Przeciw Homofobii (Kampaň proti homofobii, dále jen KPH) – největší polskou organizací hájící práva LGBTQ+ lidí v Polsku. První zmínky o zákazu konverzních terapií se v polských médiích objevily v březnu 2018, kdy Evropský parlament zveřejnil zprávu o základních právech lidí žijících ve státech Evropské unie. Téma tzv. „pseudoterapie“ bylo znovu otevřeno v září téhož roku na zasedání výboru OSN, na kterém bylo oficiálně doporučeno polské vládě praktiky „pseudoterapie“ LGBTQ+ lidí co nejdříve zcela zakázat. Zástupci a zástupkyně strany Nowoczesna okamžitě na toto doporučení reagovali a začali sestavovat návrh nového zákona (KPH).
Nový zákon, který členové Nowoczesny a KPH společně vytvořili obsahuje zákaz užívání, navádění k užívání „pseudoterapeutických“ praktik a postupů proti LGBTQ+ lidem, stejně tak zakazuje propagaci těchto postupů v médiích a reklamách. Snahou zákona tedy je legálně potrestat ty, kteří se snaží „přesvědčit“ LGBTQ+ lidi, aby „změnili“, respektive popřeli, svojí sexuální orientaci. Nová zákon tyto praktiky pojmenovává jako násilný trestný čin (KPH). V tomto ohledu připomínáme, že jsme v rámci Queer Geography před časem pro účel jasného distancování se od těchto trestuhodných praktik přeložili stanoviska významných světových společností, které se shodují na tom, že praktiky konverzní terapie jsou nejen neúčinné, ale přímo zdraví škodlivé a neetické.
Polsko je silně římskokatolicky založenou zemí, která svou politiku staví na „tradičních hodnotách“ a tak prosazování liberálnějších kroků ze strany liberálních politických stran, jako je Nowoczesna, naráží na poměrně silný odpor, jak veřejnosti, tak konzervativního politického zastoupení – např. politické strany Právo a spravedlnost (dále jen PiS) (DW, dw). Právě převážně strana PiS řídí náladu ve společnosti a práv LGBTQ+ lidí se rozhodně nezastává. V loňském roce např. postihovala školy, které se zapojily do celostátní akce Duhový pátek, který byl v Polsku organizován členy uskupení KPH, což vedlo k tomu (psali jsme o tom zde), že se mnoho škol do projektu nakonec vůbec nezapojilo (SME Svet, AP, PinkNews, VoaNews).
Návrh nového zákona pro podporu LGBTQ+ práv, který se v nejbližší době bude projednávat v parlamentu, již to je pro zastánce lidských práv velký úspěch. Udržuje snahy a motivace pokračovat dále, protože lidé nechtějí být utlačováni nebo tolerováni, ale chtějí být respektováni a reprezentováni a prvním krokem je právě politické nastolení rovnosti práv pro všechny.
Použité zdroje: