Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Lokální rádio Echo of Moscow v Rusku zrušilo plánovaný rozhovor s LGBTQ+ aktivistkou po homofobních výhružkách mířených proti její osobě. Aktivistka byla do vysílání pozvána po protestech proti nelidskému zacházení s LGBTQ+ lidmi v Čečensku, kterých se osobně účastnila. Poté, co byl program rádia zveřejněn se začaly objevovat v komentářích homofobní urážky. Homofobní komentáře přicházely i z řad místních politiků, to však moderátorku rádia neodradilo v plánu rozhovor uskutečnit. Svůj postoj změnila až ve chvíli, kdy jí bylo vyhrožováno, že pokud rozhovor proběhne, tak před redakcí rádia bude čekat skupina lidí s basebalovými pálkami (globalvoice).

Protest proti porušování lidských práv LGBTQ+ lidí v Čečensku byl součástí národní kampaně #saveLGBTinRussia (aktivní zejména na sociálních sítích jako je Twitter, Facebook a Instagram), jejímž cílem je zvýšit povědomí o brutálním pronásledování homosexuálů v Čečensku. Čečenská vláda cíleně pořádá masové kampaně proti LGBTQ+ lidem a veřejně obviňuje lidi z tzv. „homosexualismu“ a to na základě vládního vnímání „normální sexuality“, do které „nezapadají“ lidé s homosexuální orientací nebo ne-normativní genderovou identitou (CNN, lgbtnet). První zprávy o masovém pronásledování, svévolném zatýkání, mučení a obtěžování LGBTQ+ lidí se objevily v dubnu 2017 (globalvoice). Od té doby mnoho mezinárodních organizací pro ochranu lidských práv započalo a projevilo snahy o vyšetřování celé „údajné“ situace v Čečensku, nicméně čečenská vláda stále opakuje, že v „Čečensku homosexuálové nejsou“ a tak není důvod k masovým pronásledováním „takovýchto“ lidí (lgbtnet).

Samotné Rusko uzákonilo v roce 2013 zákon zakazující propagaci „netradičních sexuální vztahů“ ve veřejném prostoru. Homofobní urážky a výhružky proto nejsou v poslední době v ruské společnosti neobvyklým jevem, ale spíše každodenní realitou, která je státem a zmíněným zákonem (ne)přímo podporována a vyživována.

Zdroje:

HANSLER, Jennifer. US and partners trigger investigation into human rights abuses in Chechnya [online]. 2. 11. 2018 [cit. 2018-11-16]. Dostupné z: https://edition.cnn.com/2018/11/02/politics/osce-moscow-mechanism-chechnya/index.html.

RUNET ECHO. Local radio station in Russia cancels interview with LGBT activists after threats to editor [online]. 23. 1. 2019 [cit. 2019-03-04]. Dostupné z: https://globalvoices.org/2019/01/23/local-radio-station-in-russia-cancels-interview-with-lgbt-activists-after-threats-to-editor/?fbclid=IwAR0SCs_uFH-s4ksp_EFdvEjhYG1gJh19FJucPicWa85hX8BGyqCq6jL_qkg.

RUSSIAN LGBT NETWORK. Russia will have to answer: 16 OSCE member-states invoked the Moscow Mechanism to investigate severe human rights violations in Chechnya [online]. [cit. 2018-11-16]. Dostupné z: https://lgbtnet.org/en/newseng/russia-will-have-answer-16-osce-member-states-invoked-moscow-mechanism-investigate-severe.

 

Related posts