Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Včerejšího prvního* průvodu LGBTQ lidí za rovnost v polském Białystoku (česky Bělostok) se zúčastnilo navzdory zdejším silným konzervativním represím asi 1000 lidí. Toto poklidné setkání osob usilujících o dosažení rovnosti a uznání důstojnosti v polské společnosti se setkalo s nenávistnými útoky ze strany nejrůznějších náboženských, konzervativních a extremistických skupin, jejichž příznivců se zde sešlo na 4000 (dle policie pro CNN). V rámci této erupce vyvěrající z tzv. násilí z nenávisti útočníci házeli balení s moukou, kamení, dělobuchy či jiné objekty.

Białystok je považován za jednu z oblastí s významným vlivem polské vládnoucí strany Právo a Spravedlnost, nachází se poblíž hranic s Běloruskem v Podleském vojvodství. Uskutečněný LGBTQ průvod tak sice může být vnímán i jako určité vítězství liberalizačních snah o dosažení větší rovnosti neheterosexuálních a trans lidí v Polsku, aktuální nastavení polské společnosti, ve které roste xenofobie a násilí z nenávisti se stupňuje především vůči LGBTQ lidem však představují velké výzvy pro zdejší podporovatele práv LGBTQ lidí. Dle vyjádření Huberta Sobeckého (pro CNN), jsou LGBTQ lidé v Polsku „aktuálně ve středu probíhající vlny nenávistné propagandy, která je poháněná jak vládou, tak místní katolickou církví.“

Białystocký Arcibiskup Tadeusz Wojda se nechal slyšet (dle CNN), že LGBTQ průvody jsou „iniciativami, které jsou regionu cizí“. Takové prohlášení jde pak ruku v ruce s nedávným vyjádřením předsedy strany Právo a Spravedlnost Jaroslawa Kaczynského, který se nechal slyšet, že podpora LGBTQ práv je „ohrožením tradičních hodnot“ či dokonce „hrozbou polského národa“ (dle iRozhlas).

Miroslawa Makuchowská, vedoucí politického oddělení polského uskupení Kampaň proti Homofobii, takové jednání označila za typickou aktuální „strategii oběti“, kdy se církev i vláda snaží vytvářet dojem, že je polská společnost ohrožená a snaží se z LGBTQ lidí udělat imaginárního nepřítele. Nutno dodat, že tato strategie byla nedávno v námi přeloženém článku Yuvala Noaha Harariho identifikována za typickou strategii, která stojí za aktuální situací LGBTQ lidí v Rusku (odkaz na článek Queer Geography). Z článku Yuvala Noaha Harariho citujeme jen krátký úryvek:

Ruská ekonomika stagnuje, korupce je zemi vlastní a kvalita veřejných služeb se zhoršuje. Boj proti korupci však znamená stavět se nejmocnějším mužům v Rusku. Je tedy mnohem snazší na tyto bolehlavy zapomenout a místo toho nevinným Rusům nabízet ochranu před zkaženými chapadly globálního spiknutí gayů. Jen si zkuste do toho všeho promítnout hodnotu rublu. Kolik rublů by stálo zlepšení ruského nefunkčního systému zdravotní péče? Kolik rublů by stálo chránit Rusko před neexistujícím globálním spiknutím gayů?

Aktuální situace v Polsku je složitá, dle nedávných zpráv dokonce některé obce přistoupily k vytváření tzv.  „zón bez LGBT“ lidí, s úmyslem označovat je nálepkami, jež Polský deník Gazeta Polska dokonce zamýšlý distribuovat jako přílohu svých novin po celém Polsku (dle BBC). Takové jednání pak náměstek varšavského starosty Paweł Rabiej ve svém tweetu přirovnal k „zónám bez židů“, které vznikaly v období fašistického Německa.

*Průvodů bylo v polských městech zorganizováno již mnoho, jen letos se je v Polsku organizován průvod LGBT lidí v dalších 21 městech.

Zdroje:

Related posts