Od roku 1983, je každá třetí květnová neděle dnem, kdy se koná mezinárodní akce Světlo pro AIDS (International AIDS Candlelight Memorial), při které si připomínáme oběti, které podlehly této nemoci.
V rámci ní se na celém světě pořádají vzpomínkové, preventivní a osvětové akce a symbolicky se červenou barvou nasvěcují různá místa a budovy, jako bylo například tento rok mimo Žižkovského televizního vysílače i Nové divadlo v Plzni.
Queer Geography spolu s Českou společností AIDS pomoc se k této vzpomínkové akci také připojily a uspořádaly v prostorách pražského Q Cafe diskuzní přednášku, které se účastnili předseda QG Dr. Michal Pitoňák spolu se sexuologem Dr. Ivem Procházkou. a předsedou České společnosti AIDS pomoc Ing. Robertem Hejzákem.
Na přednášce jsme se mohli dozvědět mnoho zajímavých informací jako například, které faktory přispívají k šíření viru HIV mezi gayi, bisexuály a dalšími MSM (muži, kteří mají sex s muži), či zda progresivní přístupy tyto faktory již zohledňují.
Závěrečná část přednášky pak byla věnována diskuzi o lécích, které mohou zamezit infekci virem HIV. Jedná se o tzv. PrEP (Pre-expoziční profylaxe) a PEP (Post-expoziční profylaxe). PrEP je lék, který pokud je užíván před kontaktem s HIV virem, může jeho nákaze zabránit, zatímco lék PEP se naopak musí nasadit do 2 dnů od kontaktu s virem HIV a jeho cílem je zastavit šíření viru v těle osoby ohrožené propuknutím infekce. Je zde ovšem nutné podotknout, že účinnost PEP není stoprocentní a odvíjí se od časového odstupu od kontaktu s virem (čím dříve se nasadí, tím lépe).
Obsáhlejší informace o těchto lécích si můžete najít na webu Queer Geography v sekci HIV.
Uspořádání této události bylo podpořeno z grantu Queer Geography Stigma & HIV spolufinancovaného velvyslanectvím Spojených států amerických v Praze.