Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Asijská ostrovní země Tchaj-wan se svým hlavním městem Tchaj-pej se do našeho povědomí v poslední době dostala především cestou pražského primátora Zdeňka Hřiba. Podlesní dobou se Tchaj-wanu mluvilo, ale také ve spojitosti s rovným manželstvím, na které stále čekají i některé již dlouho demokratické země v Evropě, a to včetně Česka.

Tchaj-wan se však nyní na mezinárodní den boje proti homofobii a transfobii, jako první asijská země, oznámila, že se zařazuje mezi země, kde tamní parlament schválil zákon umožňující uzavírat manželství mezi páry stejného pohlaví (same-sex marriage). Patřičná právní úprava by měla vejít v platnost po autorizaci prezidentkou Cchaj Jing-wen dne 24. 5. 2019. Sama prezidentka Tsai Ing-wen, která silně vystupovala v kampani pro zavedení této rovnosti, na svém twitteru řekla: “We took a big step towards true equality, and made Taiwan a better country” – „Učinili jsme velký krok směrem ke skutečné rovnosti a z Tchaj-wanu tak udělali lepší stát“ (The Guardian)

Cesta Tchaj-wanu k rovnosti manželství určitě nebyla přímá – v místním referendu, které se konalo v listopadu 2018, se v otázce stejnopohlavního manželství vyslovilo 67% proti návrhu (HRV). Nicméně ústavní soud ještě dříve konstatoval, že současný stav, kdy mohou manželství uzavírat jen žena a muž je protiústavní a zadal zákonodárcům tuto protiprávnost narovnat výrokem: „současné zákony vylučují stejnopohlavní páry z možnosti manželství a tím porušují jejich rovnoprávnost“. (CNN)

I když situace ve společnosti nenapovídala o společenské shodě v této oblasti, ústavní soud se postavil za konstituční zákon a posunul tuto asijskou zemi před cílovou metu cesty k manželství pro všechny. Mnozí podporovatelé, stojící před parlamentem i v dešti, dávali najevo svoje štěstí pláčem, úsměvem, nebo jásotem. (BBC)

Martin Wintr a Lukáš Pitoňák

Zdroje:

https://edition.cnn.com/2019/05/17/asia/taiwan-same-sex-marriage-intl/index.html?utm_source=fbCNN&utm_medium=social&utm_content=2019-05-17T06%3A31%3A04&utm_term=link&fbclid=IwAR3vWxKd8hCbIBNuHa1TrV2eBOwJnhkTNWNDB3lzLbfwKpi0_5JpTjsbtE0

https://www.bbc.com/news/world-asia-48305708?ns_campaign=bbcnews&ns_source=facebook&ocid=socialflow_facebook&ns_mchannel=social&fbclid=IwAR18JG2J3haS0i68g39c18MAvxsfwMn5aUYQ5vPSvea9fZMMMsmCzAC-pfA

https://www.bbc.com/news/world-asia-40012047

https://www.theguardian.com/world/2019/may/17/taiwan-becomes-first-asian-county-to-legalise-same-sex-marriage

https://www.theguardian.com/world/2019/may/16/things-are-quite-tense-taiwan-on-edge-as-same-sex-marriage-vote-looms

https://www.hrw.org/news/2019/03/24/inclusive-marriage-taiwan-issue-dignity-and-equality

Related posts