Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Bhútánské království možná v dohledné době přijme zákon rušící trestnost homosexuálního pohlavního styku. Národní shromáždění, dolní komora tamního parlamentu, přijalo návrh zákona, který by vyňal z bhútánského trestního zákoníku sekce 213 a 214 proti sodomii a jiným sexuálním aktivitám v rozporu se zákony přírody. Podporu bude potřebovat ještě v Národní radě, horní komoře bhútánského parlamentu (Pinknews, 2019).

Země, v níž měly zákony proti homosexualitě pouze formální charakter, a v praxi se neuplatňovaly, a v níž byla lidská práva sexuálních menšin (či obecně otázky LGBTQ+ práv) dosud opomíjená by se tak mohla zařadit po bok vyspělých zemí. Podle bhútánské novinářky Namgay Zamové dekriminalizace stejnopohlavního sexuálního styku potvrdí identitu příslušníků sexuálních minorit (Globalgayz) (Pinknews, 2019).

„Boj, který jsme vedli v posledních pěti letech, konečně sklízí ovoce,“ řekl Pema ze skupiny podporující práva sexuálních menšin Rainbow Bhutan ve videu, který sdílela Zamová na svém facebookovém profilu (Pinknews, 2019).

Dekriminalizací homosexuálního pohlavního styku boj za lidská práva sexuálních menšin v Bhútánu nekončí. Neheterosexuální lidé stále nemohou uzavírat sňatky, adoptovat děti a nejsou také chráněni anti-diskriminačními zákony. Návrh zákona rušícího sekce 213 a 214 pochází z dílny bhútánského ministra financí Lyonpa Namgaye Tsherina, podle něhož je taková právní úprava zbytečná, a který zastává názor, že její zrušení pomůže zlepšení postavení země na půdě OSN (Pinknews, 2019).

Dalším důvodem, proč se Bhútán rozhodl k tomuto kroku, může být zrušení britských koloniálních zákonů „proti sodomii“ v sousední Indií, s níž je Bhútán historicky úzce provázán (Pinknews, 2019).

LGBTQ a bhútánská tradiční kultura

Příčiny výše zmiňované lhostejnosti bhútánské společnosti k neheterosexuálním skupinám obyvatel je její odlišná kultura. Na rozdíl od západní civilizace zde není zakořeněné rozdělování lidské sexuality na čistě homosexuální, či heterosexuální. Obecně vzato lze v bhútánské společnosti hovořit o jistém rozostření hranic „sexuálních orientací“ a mnozí se tak mohou spíše přijímat bisexuální chápání sexuality, i když tato oblast není dostatečně prozkoumána a vedou se ní spory. Paradoxně se většina Bhútánců a Bhútánek staví liberálněji k jiným genderovým identitám než sexuálním orientacím (Globalgayz) (Pinknews, 2019).

Buddhismus, k němuž se hlásí většina bhútánského obyvatelstva, homosexualitu jako takovou neodsuzuje. Nejvyšší bhútánský buddhistický učitel Dzongsar Khyentse Rinpoche potvrdil, že sexuální orientaci nelze brát jako překážku osvícení. Později uvedl, že by bhútánská společnost neměla sexuální menšiny tolerovat, nýbrž respektovat (Globalreview, 2016).

Odkazy na zdroje

Smith, R. (2019-06-07). Bhutan moves to decriminalise homoseuxality. Pinknews. Dostupné online https://www.pinknews.co.uk/2019/06/07/bhutan-gay-homosexuality-decriminalised/

Ammon, R. Gay Life in Bhutan. Globalgayzs. Dostupné online https://www.globalgayz.com/gay-bhutan/250/

Leupold, J. (2016-03-01). To Be, or Not to Be, in Bhutan. Globalreviews. Dostupné online https://glreview.org/article/to-be-or-not-to-be-in-bhutan/

[cite]

Related posts