Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

V Bruneji začíná platit zákon umožňující trestat, ukamenováním, kamenováním nebo bičováním, lidi obviněné z homosexuálního styku či z cizoložství. Zákon země přijala již v roce 2014, od 3. dubna tohoto roku pak vchází zákon v platnost. Dle oficiálního prohlášení mají tyto zákony odrazovat od páchání činů, které nejsou v souladu s islámskou vírou. Zároveň bylo veřejnosti sděleno, že jejich cílem je vzdělávat a ochraňovat legitimní práva všech lidí (hornet, CNN, NYT) . Nicméně, právě tyto zákony legitimní práva všech lidí zcela jistě neochraňují. Naopak násilně vystupují proti těm, kteří nežijí tak, jak jim normativní model brunejské společnosti nařizuje.

Do boje o zastávání základních lidských práv občanů Bruneje se pustily organizace, jež lidská práva zastávají (např. Amnesty International) a zejména pak aktivistické ogranizace, které v regionu působí. Zároveň také vyjádřili podporu některé známe populární osobnosti a vyzvali občany Spojených států, Velké Británie, Itálie a Francie, aby neprodleně přestali podporovat hotely jež vlastní brunejská agentura Brunei Investment Agency a přestali tak sponzorovat osoby, které jsou za tyto zákony osobně zodpovědné (hornet). Navázali tak na protesty (kampaň #StopTheSultan), kterých v Americe proběhlo během roku 2014 několik, a které měly podpořit práva LGBTQ+ lidí v Bruneji. Aktivistům se podařilo zákon proti LGBTQ+ lidem v roce 2014 svými protesty, které mimo jiné měly vliv zejména na ekonomiku Bruneje, pozastavit. V tomto roce se ovšem k zákonu brunejský sultán navrátil a zákon vešel ve svou platnost.

Brunej je zemí, která svá politická rozhodnutí často „schovává“ za výrok, že „toto chování není v souladu s islámským učením“ a tak byla učiněna „potřebná opatření“. Brunej je zároveň ale také zemí, která veřejně „podporuje“ ASEAN (Deklaraci lidských práv), nicméně právě údajné zákony, které mají zajistit život v souladu s islámem, jsou s touto deklarací v přímém rozporu (Muller, 2016). V Bruneji je zároveň také vydán legislativní zákaz šíření jiného nežli islámského náboženství a nekonají se zde občanské volby. Jak se tedy mají bránit lidé, kteří tyto hodnoty nevyznávají nebo nespadají do škatulek, jenž s sebou tyto hodnoty přinášejí? Znamená to, že nemají stejný nárok na život jako kdokoli jiný, a tak musí zemřít?

Rozpor mezi postojem, který Brunej na veřejnosti zastává, a tím, který je v praxi uplatňován je zřetelný. Můžeme se jen ptát jaký další dopad bude v budoucnu na zemi mít a zda se vše obrátí jiným směrem, nebo zda bude docházet k silnějšímu a silnějšímu porušování základních lidských práv a svobod jako tomu je doposud. Neustálé schovávání se za nálepku určitých interpretací náboženských doktrín nebude doufejme dlouhodobě udržitelné a země bude muset ze svých politických praktik alespoň částečně ubrat a ukázat svým občanům liberálnější postoj. Nicméně pravdou zůstává, že ve jménu náboženství bylo spácháno nepočetně mnoho skutků a nepočetně mnoho lidí zaplatilo svým životem a zdá se, že Brunej se nehodlá tohoto „zažitého modelu“ vzdát.

Závěrem připomeňme, že homosexuální pohlavní styk mezi osobami stejného pohlaví je typem sexuálního chováním, které vychází z přirozené skutečnosti, že menšina lidí, nehledě na to kde se narodí, je zdravě sexuálně, eroticky a romanticky přitahována k osobám stejného pohlaví.

 

Použitá literatura a zdroje:

AI. Brunei Darussalam: Heinous punishments to become law next week [online]. 27.3.2019 [cit. 2019-04-03]. Dostupné z: https://www.amnesty.org/en/latest/news/2019/03/brunei-darussalam-heinous-punishments-to-become-law-next-week/.
HORBELT, Stephan. Five Years Ago, We Protested the Sultan of Brunei’s International Hotels. It’s Time to Do It Again. [online]. 28.3.2019 [cit. 2019-04-03]. Dostupné z: https://hornet.com/stories/sultan-of-brunei-boycott/?fbclid=IwAR0cgr6GCDbb4tKPNe2xxBoZxuaygWDTIm9RaVQgIoWZNHHma-YlFvPsoIQ.
MÜLLER, Dominik M. Paradoxical normativities in Brunei Darussalam and Malaysia: Islamic law and the ASEAN human rights declaration. Asian Survey, 2016, 56.3: 415-441.
RAMZY, Austin. Brunei to Punish Adultery and Gay Sex With Death by Stoning [online]. 28.3.2019 [cit. 2019-04-03]. Dostupné z: https://www.nytimes.com/2019/03/28/world/asia/brunei-stoning-death.html.
WESTCOTT, Ben. Brunei to punish gay sex and adultery with death by stoning [online]. 30.3.2019 [cit. 2019-04-03]. Dostupné z: https://edition.cnn.com/2019/03/27/asia/brunei-anti-lgbt-stoning-law-intl/index.html?fbclid=IwAR2BrOKhKE3H3s6Vg0_seBfv_pcRXbBdNh93gjjdx2hLhfRk-GZka9HgpEU.

 

Related posts