Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Dne 8. září tohoto roku se v bosensko-hercegovinském hlavním městě Sarajevu uskuteční první festival LGBTQ+ hrdosti. Podle informací, které poskytl jeden z jeho pořadatelů Branko Culibrk, se celá akce ponese v duchu protestů proti diskriminaci a násilí namířeného proti LGBTQ+ lidem. Cílem události je především shromáždění příšlušníků LGBTQ+ komunity a jejich příznivců z celé země. (Pinknews, 2019)

Přestože je Bosna a Hercegovina obvykle zařazovaná mezi sociálně konzervativnější země ve vztahu k LGBTQ+ lidem, společenské klima se v poslední době liberalizuje. Dajana Bakicová, která je taktéž jednou z organizátorek, se nechala slyšet, že očekává hojnou účast, podporu a solidaritu z řad bosensko-hercegovinské veřejnosti. (Pinknews, 2019)

Jak je na tom Bosna a Hercegovina ve vztahu k LGBTQ+ lidem?

Homosexuální styk je v Bosně a Hercegovině legální od roku 1998. Od roku 2016 platí v zemi antidiskriminační zákon, který do chráněných skupin zařazuje i sexuální menšiny a osoby s rozmanitými genderovými identitami. Ani tak ale nemají páry stejného pohlaví žádný právní status, ať už v podobě manželství osob stejného pohlaví nebo registrovaného partnerství. (Pinknews, 2019)

Dřívější pokusy o uspořádání veřejných akcí na podporu LGBTQ+ práv se setkávaly s násilím. V roce 2008 došlo k útoku na účastníky kulturního festivalu v Sarajevu. Podobný incident se odehrál v roce 2014, kdy skupina maskovaných mužů pronikla do prostor LGBTQ+ zpřáteleného kinematografu a napadla účastníky queer filmového festivalu. (Pinknews, 2019)

Podle průzkumu Sarajevo Open Centre z roku 2017 jsou pro bosensko-hercegovinskou LGBTQ+ komunitu aktuální především obavy o osobní bezpeční jejích členů. 69 % respondentů uvedlo, že se na veřejných akcích necítí bezpečně. 32 % gayů a 17 % leseb uvedlo, že má zkušenosti s homofobním násilím. (Pinknews, 2019)

Vzhledem k vývoji v sousedním Chorvatsku, Černé Hoře a Srbsku, kde se z festivalů LGBTQ+ hrdosti postupně stala téměř rutinní záležitost, která nebudí kontroverze, se i klima v bosensko-hercegovinské společnosti mění k lepšímu. Za zmínku stojí, že v převážně muslimském a konzervativním Kosovou se první pochod hrdosti sexuálních menšin konal v říjnu 2017 za účasti prezidenta Hashima Thaci. (Balkaninsight, 2019)

Tichá politická podpora

Většina bosensko-hercegovinských politických stran k otázkám, které se týkají LGBTQ+ osob mlčí. Hlavní představitel místní chorvatské minority Dragan Covic se ale nechal slyšet, že festival Sarajevo Pride podporuje. (Balkaninsight, 2019)

„Podle mého osobního názoru by diverzita neměla znát hranice. Každý máme jiný názor, a tak je to správně. Takhle vypadá různorodost,“ řekl předseda bosensko-hercegovinské strany hájící zájmy chorvatské menšiny – Chorvatská demokratická unie v Bosně (Croatian Democratic Union in Bosnia) Dragan Covic. (Balkaninsight, 2019)

Odkazy na zdroje

Smith, L. (2019-04-02). Bosnia set to host first ever LGBT pride. Pinknews. https://www.pinknews.co.uk/2019/04/02/bosnia-sarajevo-host-first-lgbt-pride/

Lakic, M. (2019-04-01). Bosnia Capital to Host First Pride Parade. Balkaninsight. https://balkaninsight.com/2019/04/01/bosnia-capital-to-host-first-pride-parade/

 

Related posts