Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Homofobní virální video v Rusku

Autorka: Jade MacEwan (Původně v angličtině pro QG)
Překlad: Jolana Navrátilová

V rámci tohoto článku nenajdete odkaz na diskutované virální video, neboť se jedná o video šířící nenávist. Snímky z videa přikládáme pouze jako vizuální ilustraci s naším doplňujícím komentářem. 

Před plánovaným referendem o souboru dodatků k ústavě, které se má konat 1. července (The Moscow Times, 2020) se v Rusku začalo šířit homofobní politické video, které se rychle stalo virálním.

Přestože hlavním smyslem navrhovaných dodatků je umožnit Putinovi vládnout ještě další dvě období, čímž se jeho prezidentství prodlouží až do roku 2036, politická inzerce tento fakt téměř nezmiňuje. Namísto toho se spot zaměřuje na otázky, které by měly lidi mobilizovat k volební účasti, například tak zvané „tradiční rodinné hodnoty“ (Bloomberg, 2020).

Ukázky z videa zobrazují situaci, při které je okázale stereotypně vypadající gay reprezentován jako „matka“, která evidentně nešťastného chlapce bude oblékat do dívčích rudých šatiček. Stereotypnější a homofobněji reprezentovanou situaci si lze jen težko představit. 

Videoklip vyrobila skupina Patriot Media Group (The Moscow Times, 2020) na objednávku provládní bulvární agentury RIA FAN. Znázorňuje scénu z dětského domova, kam přichází mladý muž, aby si adoptoval jednoho z chlapců. Chlapec se ho zeptá, kdo bude jeho nová maminka, a muž mu ukáže svého partnera, kterým je okázale stereotypním způsobem zobrazený gay. Na konci krátkého spotu se ozve naléhavý hlas komentátora: „Je toto Rusko, jaké chcete? Rozhodněte o budoucnosti své země. Hlasujte pro dodatky k ústavě.“ (CNN, 2020)

Součástí navrhované změny ústavního zákona je rovněž dodatek, podle něhož je uzavření manželství možné pouze mezi mužem a ženou. Ovšem v Rusku mohou adoptovat děti pouze páry heterosexuální, stejnopohlavní manželství nejsou zákonem povolena, takže by si žádný gay pár nemohl adoptovat dítě, ani kdyby lidé navrhovanou změnu nepodpořili. V rozporu s poselstvím zmiňovaného videoklipu zamítnutí ústavních dodatků neznamená rozšíření práv ruských LGBT+ lidí. Naopak jejich schválení zcela jistě způsobí, že bude například mnohem těžší dosáhnout uzákonění stejnopohlavních manželství (The Moscow Times, 2020).

Video namířené proti gayům samozřejmě sklidilo kritiku z mnoha různých stran. Opoziční politik a politický aktivista Alexej Navalnyj jej kritizoval na Twitteru a ruská LGBT+ skupina Stimul proti videoklipu podala soudní stížnost, v níž uvedla, že tento spot „vzbuzuje nenávist a nepřátelství vůči skupině lidí na základě příslušnosti k LGBT komunitě, snižuje lidskou důstojnost (a) má zjevně diskriminační povahu“ (Reuters, 2020).

Proti videu vznikla rovněž petice, kterou podepsalo více než 60 tisíc lidí. Její signatáři požadují, aby bylo video staženo z webových stránek a sociálních sítí RIA FAN a také z dalších publikačních kanálů skupiny Patriot Media Group. Dále požadují jeho stažení z oblíbené ruské sociální sítě VKontakte, na které už klip shlédlo přes milion uživatelů a jejich množství dále roste (Reuters, 2020). Petice zdůrazňuje, že video legitimizuje pronásledování a diskriminaci LGBT+ lidí a uvádí, že od zavedení zákona o tzv. „gay propagandě“ v roce 2013 neustále narůstá počet útoků na LGBT+ lidi (Change.org, 2020). Podle tohoto zákona je zakázána „propagace netradičních sexuální vztahů směrem k nezletilým“, což v praxi znamená, že mladí Rusové nemají přístup k sexuální výchově a LGBT+ lidé čelí naprosté absenci právní či psychologické pomoci a služeb (Advocate, 2020).

Homofobní video již bylo staženo z YouTube, kde bylo nahrazeno upozorněním, že dotyčný videoklip porušuje pravidla ohledně projevů nenávisti na YouTube. Platforma VKontakte však video ze svých stránek stáhnout odmítá (Reuters, 2020).

Odkazy na zdroje:

AFP. (2020-06-03). Russian Political Ad Bashes Gay Marriage. The Moscow Times. https://www.themoscowtimes.com/2020/06/02/russian-political-ad-bashes-gay-marriage-a70459

Bacchi, U. (2020-06-03). YouTube takes down anti-gay ad after outrage in Russia. Reuters. https://www.reuters.com/article/russia-lgbt-referendum/youtube-takes-down-anti-gay-ad-after-outrage-in-russia-idUSL8N2DG4D5

Brave Team. Petition: We demand to immediately remove the video promoting hatred and hostility in Russia. Change.org. [Link to petition cannot be added here due to the Cyrillic writing].

Cockerell, I. (2020-06-04). How LGBTQ+ Russians Are Continuing to Organize During the Pandemic. Advocate. https://www.advocate.com/world/2020/6/04/how-lgbtq-russians-are-continuing-organize-during-pandemic

Hodge, N. and Ilyushina, M. (2020-06-03). Anti-gay viral video stirs outrage ahead of Russian referendum. CNN. https://edition.cnn.com/2020/06/03/europe/anti-lgbtq-video-russia-referendum-intl/index.html

Rudnitsky, J. and Meyer, H. (2020-06-08). Putin Plan to Extend Rule Played Down in Kremlin Vote Pitch. Bloomberg. https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-06-08/putin-s-plan-to-extend-rule-played-down-in-kremlin-vote-pitch

Related posts