Autorka: Jade MacEwan (Původně v angličtině pro QG)
Překlad: Jolana Navrátilová
Foto: Jay, Unsplash
Teprve v srpnu loňského roku, po tlaku následovat tchajwanského příkladu a zavést rovnost v manželství, mluvčí legislativní komise čínského parlamentu Cang Tchie-wej veřejně prohlásil, že Čína stejnopohlavní manželství uzákonit nehodlá (PinkNews, 2019). Mají čínské stejnopohlavní páry, které by se chtěly vzít, nějakou naději?
Několik měsíců po tomto prohlášení dostal čínský lid možnost podávat návrh, co by chtěli upravit v Občanském zákoníku. Z 200 000 oslovených odpovědělo během prvního měsíce více než 190 000 lidí, a jejich návrh nepřekvapil pouze čínskou vládu, ale také čínskou LGBT+ komunitu. Chtěli totiž, aby Čína legalizovala stejnopohlavní manželství (Gay Star News, 2020). Nakonec v rámci této akce vyjádřilo stejnopohlavním svazkům podporu více než 230 000 (Advocate, 2020).
Přestože Čína dekriminalizovala „homosexualitu“ už před 23 lety, práva LGBT+ lidí se v ní netěší velké podpoře a neexistují zde zákony, které by LGBT+ občany chránili před diskriminací na základě genderové nebo sexuální identity (Reuters, 2019). LGBT+ témata jsou v mnoha oblastech země stále považována za tabu a nedávné průzkumy ukázaly, že čínští LGBT+ lidé jsou často nuceni podstupovat tzv. „konverzní terapii“ (Pink News, 2020). Na mladé lidi je vyvíjen nátlak, aby vstoupili do sňatku s partnerem opačného pohlaví. Šetření OSN ukázalo, že dvě třetiny respondentů s minoritní sexuální nebo genderovou identitou pociťují silný tlak ze strany rodiny k tomu, aby vstoupili do manželství a měli děti (UN, 2016).
Navzdory těmto údajům existuje důvod k optimismu. Vláda na veřejnosti přiznala, že legalizace stejnopohlavních manželství se v Číně těší značné podpoře obyvatelstva. Přestože to ještě neznamená podporu rovnosti v manželství, je pozitivní, že vláda nezastává otevřeně negativní postoj.
Vláda rovněž loni – poprvé v historii – přijala doporučení Rady pro lidská práva OSN k LGBT+ právům (Reuters, 2019). Průzkum veřejného mínění na vzorku 10 milionů lidí, který provedla čínská mediální agentura ifeng.com, zjistil, že 66 % čínských občanů souhlasí s uzákoněním stejnopohlavních manželství (Gay Star News, 2020). Ve výše zmiňovaném šetření OSN se ukázalo, že 70 % respondentů nepodporuje předsudky vůči LGBT+ lidem a 80 % by souhlasilo se zákony na ochranu práv sexuálních menšin. Tento průzkum rovněž ukázal vysokou podporu stejnopohlavních manželství, s jejichž legalizací by souhlasilo 85 % lidí (UN, 2016). Zdá se, že se dříve konzervativní postoje čínské veřejnosti i čínské vlády mění, což by mohlo vyústit ve zlepšení práv pro LGBT+ občany.
Už to, že vláda informovala o veřejné podpoře stejnopohlavních manželství, se příznivě projevuje v životech čínských LGBT+. Ťiang Ťün-ťie se ke své odlišené sexuální orientaci rodičům přiznal loni během návštěvy u příležitosti oslav lunárního Nového roku a jejich reakce byla ještě horší, než očekával. Během letošních svátků jej však čekalo překvapení – když rodičům poslal zprávu o tom, jak roste veřejná podpora stejnopohlavních manželství, otec mu zavolal a řekl mu, aby s sebou na oslavy Nového roku přivedl svého přítele. Toto pozvání má velký význam, neboť v čínské kultuře společné slavení velkých svátků jako je Nový rok s partnerem znamená, že se pár v budoucnu hodlá vzít (Sixth Tone, 2020).
Optimismus v důsledku těchto příznivých zpráv sdílejí rovněž aktivisté, jako například zakladatel nevládní organizace na podporu LGBT iFamily, Sun Wen-lin. V roce 2015 Sun prohrál soudní spor, v něž se soudil o právo vzít si svého partnera, a nečekal, že vláda svůj nepříznivý postoj někdy v blízké době změní. Avšak nyní se domnívá, že stejnopohlavní manželství by se v Číně brzy mohla stát realitou (Sixth Tone, 2020).
Jiní aktivisté legalizaci stejnopohlavních sňatků v nejbližší době nečekají, nicméně i oni sdílejí optimismus, co se týče změn společenského postoje k tomuto tématu. Kao Čchien-chuej ze Šen-čenu říká: „Vím, že je to jen návrh a pravděpodobně nebude v brzké době realizován, ale už samotný fakt, že se toto téma těší pozornosti veřejnosti i úřadů, dává LGBT komunitě poprvé po dlouhých letech boje a skrývání naději“ (Advocate, 2020).
Přestože může ještě dlouho trvat, než se v Číně zlepší právní situace a budou uzákoněny stejnopohlavní svazky, už samotný fakt, že jsou stejnopohlavní vztahy lépe přijímány a o rovnosti v manželství se začíná hovořit, dává čínské LGBT+ komunitě mnoho nadějí do budoucna.
Odkazy na zdroje:
Being LGBTI in China – A National Survey on Social Attitudes towards Sexual Orientation, Gender Identity and Gender Expression. (2016). United Nations Development Programme.
Reid-Smith, A. (2020-02-27). China is ready for same-sex marriage and it may actually happen. Gay Star News. https://www.gaystarnews.com/article/china-is-ready-for-same-sex-marriage-and-it-may-actually-happen/
Ring, T. (2020-01-07). Chinese LGBTQ Activists See Hope for Marriage Equality. Advocate. https://www.advocate.com/world/2020/1/07/chinese-lgbtq-activists-see-hope-marriage-equality
Smith, R. (2019-08-21). China just ruled out allowing same-sex marriage. Pink News. https://www.pinknews.co.uk/2019/08/21/china-just-ruled-out-allowing-same-sex-marriage/
Taylor, M. (2019-03-07). China urged to take action on LGBT+ rights after backing U.N. changes. Reuters. https://www.reuters.com/article/us-china-lgbt-un-idUSKCN1QO1MU
Wakefield, L. (2020-01-08). China finally takes small step towards recognising same-sex marriage. Pink News. https://www.pinknews.co.uk/2020/01/08/same-sex-marriage-legal-recognition-china-yue-zhongming-national-peoples-congress/
Yiying, F. (2020-02-19). Amid the Epidemic, a Quiet Leap Forward for China’s LGBT Community. Sixth Tone. http://www.sixthtone.com/news/1005204/amid-the-epidemic,-a-quiet-leap-forward-for-chinas-lgbt-community