Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Agentura Reuters v nedávné době citovala Simona Lokoda, ugandského ministra pro etiku a integritu, který uvedl, že někteří poslanci jsou připraveni znovu zavést „Zákon proti homosexualitě z roku 2014“ (Anti-Homosexuality Act – AHA). Tento zákon by umožnil znovuzavedení trestu smrti za sexuální styk mezi osobami stejného pohlaví (Reuters, 2019).

Zákon, který byl v Ugandě anulován před pěti lety (2014) je místní veřejností stále nazýván „Zabij homosexuály“. Z dostupných zpráv však není zcela jasné, zda jej místní vláda skutečně chce do několika týdnů vzkřísit, protože mluvčí vlády Ofwono Opondo na tyto reagoval s tím, že vláda „nemá v úmyslu zavést žádný nový zákon, týkající se regulace LGBT aktivit“ (Daily Monitor, 2019).

Tyto velmi znepokojující zprávy pochopitelně nejvíce dopadají na ugandské organizace hájící rovnoprávnost a svobodu sexuálních menšin. Ugandská vůdčí organizace SMUG (Sexual Minorities Uganda) proto ve svém prohlášení apeluje na místní představitele, aby zabránili eskalaci nenávistných politik. V svém sdělen zmiňují velmi znepokojivou statistiku:

„V posledních šesti měsících došlo ke čtyřem vraždám a aktuálně k zatčení 16 LGBT osob. Těchto 16 osob bylo podrobeno análnímu vyšetření ugandskou policií a jedna lesbická žena byla napadena lékařem.“ (SMUG, 2019)

SMUG ve svém prohlášení dále vyzívá místního generálního prokurátora, abych zastavil stíhání 67 osob, které jsou v současnosti vězněné v ugandské věznici s maximální ostrahou. Celé prohlášení si můžete v angličtině přečíst přímo na stránkách místní organizace SMUG.

 

Zdroje:

https://www.reuters.com/article/us-uganda-lgbt-government/uganda-moves-to-allay-fears-over-anti-gay-sex-law-idUSKBN1X425S

https://www.monitor.co.ug/News/National/Uganda-no-intentions-introducing-new-law-against-gays-government/688334-5308884-sy084rz/index.html

https://sexualminoritiesuganda.com/drop-all-charges-against-lgbtiq-ugandans-and-desist-from-violence-persecution-arrest-and-extortion/

 

Related posts