Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Gilbert Baker, tvůrce duhové vlajky, nejrozšířenějšího a nejlépe srozumitelného symbolu LGBT jednoty a hrdosti, zemřel ve věku 65 let. Ačkoliv má duhová vlajka poměrně bohatou historii, její první použití v rámci LGBT osvobozeneckého hnutí v její současné podobě lze datovat do roku 1978, kdy byla Bakerem ušita pro příležitost San Franciské Gay Freedom Day Parády, které se účastnil například i proslulý LGBT aktivista Harvey Milk.


Gilbert Baker vyfotografovaný ve čtvrti Castro v San Francisku při příležitosti LGBT parády 2012
Zdroj: Wikipedia CC BY 3.0

Gilbert Baker se narodil v roce 1951 v Kansasu, v San Francisku pak sloužil v armádě až do jeho čestného propuštění začátkem 70. let, kdy se stal veteránem.

Poté co Baker vytvořil svou legendární vlajkovou duhovou ikonu získal práci ve společnosti Paramount Flag Company a jeho, mnohdy šokující, návrhy si získaly značnou oblibu i u prominentních osobností. Staly se například základem inaugurace tehdejší starostky San Franciska Dianne Feinstein(ové), jeho služby si najímali i osobnosti jako čínský premiér, španělský král či prezidenti Francie, Venezuely a Filipín.

Baker své duhové vlajce ovšem nikdy nepřestal být věrný, a to i navzdory jeho značnému úspěchu a uznání jako profesionálního návrháře vlajek. V roce 1994 tak například při příležitosti 25. výročí Stonewallských nepokojů v New Yorku vytvořil rekordní, 1 míli dlouhou duhovou vlajku.

Odkaz Gilberta Bakera žije dál, duhová vlajka je totiž již nesmrtelným symbolem.

Related posts