Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

V noci z úterý 14. na středu 15. listopadu Austrálie zveřejnila výsledky poštovního hlasování, v jehož rámci Australané a Australanky hlasovali o tom, zda má Austrálie umožnit gayům, lesbám a dalším lidem, kteří mají zájem s druhou osobou stejného pohlaví vstoupit do manželského svazku, uzavírat manželství. Účast na hlasování byla velmi vysoká, zúčastnilo 79,5% ze všech oprávněných voličů (12,7 miliónů lidí), z nichž, s výraznou převahou 61,6 % hlasovalo „ANO“ a 38,4 % hlasovalo „NE“.

Australský premiér Malcolm Turnbull, citovaný deníkem New York Times, prohlásil, že: „australský lid promluvil a hlasoval jednoznačně „PRO“ rovnoprávnost. V Austrálii se tak, dle premiéra, po několika letech průtahů a politického zdržování, uvolnila cesta k legalizaci rovnosti manželství osob různého i stejného pohlaví. Oficiálně jsou sice výsledky poštovního hlasování nezávazné, avšak již v září premiér Turnbull slíbil, že se výsledkem australská vláda řídit bude. Po Maltě a Německu se tak Austrálie stane 3. zemí, která letos zlegalizuje rovnost manželství. V celosvětovém měřítku bude 25.

Austrálie je 6. největší zemí na světě a zároveň samostatným kontinentem. Počet obyvatel Austrálie jen lehce překračuje 23 miliónů lidí a řadí tak zemi až na 56. místo nejlidnatějších zemí světa,  není tedy o mnoho více než dvakrát lidnatější než Česko. Dopad australského rozhodnutí je ale nadregionální, situace se například postupně mění i v Česku, kde aktuálně probíhající kampaň JsmeFér vedená aliancí několika lidskoprávních organizací a spolků (Amnesty International, Logos Česká republika, Mezipatra, Prague Pride a PROUD) například poukazuje na fakt, že i v Česku nadpoloviční většina obyvatel podporuje zrovnoprávnění manželství a podstatnou překážkou v legalizaci proto tvoří především nedostatečný zájem zákonodárců otázku zrovnoprávnění manželství v ČR prosadit.

Related posts