Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

V sobotu 2. září se uskutečnil historicky první ročník plzeňského průvodu hrdosti ne-heterosexuálních lidí s názvem Pilsen Pride 2017. Po Praze a například Olomouci se jedná o další české město, které se rozhodlo ukázat, že ulice a veřejný prostor nepatří pouze heterosexuálnímu projevu chování a upozornilo tak na heteronormativní stereotyp veřejného prostoru.

Za chvíli na kostele sv. Bartoloměje odbije druhá hodina a Mlýnská strouha se zaplňuje lidmi s duhovými vlajkami, transparenty a úsměvem na rtech. Začíná průvod hrdosti, na který se organizátoři připravovali dlouhé měsíce. Jak nám jedna členka z organizačního týmu sdělila, nejnáročnější bylo shánění sponzorů. Je těžké hledat sponzory na první ročník čehokoliv, natož průvodu hrdosti. „Nakonec jsme však nějaké sehnali, což nám dovolilo uspořádat takový program, jaký je publikován na našich stránkách“, dodala.

Po přivítání účastníků nastal čas pro proslovy organizací účastnících se průvodu, mezi kterými zaznělo například i to, že v boji za lidská práva by se nemělo zapomínat i na transsexuální a transgender komunitu. Před třetí hodinou už nic nebránilo tomu, aby průvod mohl vyrazit na předem naplánovanou trasu. S organizátorkou jsme rovněž diskutovali faktory při rozhodování, kudy průvod povede. Každý, kdo se v Plzni vyzná, si totiž všiml, že druhá polovina trasy je vedena podél řeky Radbuzy, relativně mimo ulici a „civilizaci“.

Cesta je vedena tak, aby co nejméně zasahovala do běžného provozu města a to zejména do dopravy. Také jsme hledali takovou cestu, která by nevedla přes soukromé pozemky, ale pouze po území města Plzně. Nějaké drobnější úpravy také vznikly po domluvě s policií města Plzně, protože akce nebyla jediná, která se na dnešní den chystala“, popsala proces přípravy organizátorka Andrea.

Průvod však nedošel příliš daleko a již musel čelit zatarasené cestě plné odpůrců, hlásajících diskriminační hesla. Jejich setkání se veřejně plánovalo na webu politického hnutí Národní demokracie pod heslem „Shromáždění občanů proti propagaci pedofilie a jiných zvráceností“. Zasáhnout musela policie a antikonfliktní tým a po zhruba pěti minutách se mohl průvod vydat dále.

V průvodu panovala výborná nálada, kterou nedokázala zkazit ani skupina organizovaná Národní demokracií, a to i přes to, že na rozdíl od pražské verze bychom v průvodu marně hledali alegorické vozy, polonahé tanečníky či oslavující rytmickou hudbu. To ale rozhodně nebylo a není cílem prvního ročníku takové akce.

Po přechodu přes Americkou třídu již početný průvod zamířil ke zmiňované řece, podél které došel až do cíle, kterým byl prostor bývalé papírny. Tam moderátor zakončil průvod, účastníci se mohli občerstvit, zakoupit si propagační předměty a všichni byli pozváni do Míša klubu na oficiální afterparty. Nezbývá než počkat, jestli se dočkáme i druhého ročníku, nakročeno k tomu průvod rozhodně má. A třeba se v Plzni také dočkáme více oslav a méně nenávisti.

Text: Jan Sak
Foto: Daniel Giebel

Related posts