Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Na čtyřicet mužů a žen bylo zadrženo a nejméně dva lidé zemřeli v důsledku opětovných a neutuchajících čistek namířených proti gayům v ruském Čečensku. Brutalita současných útoků se dle místních aktivistů stupňuje. Situace ne-heterosexuálních lidí se v Čečensku významně zhoršila již v roce 2017, kdy svět oběhly zprávy o zdejším zakládání věznic či dokonce koncentračních táborů pro gaye a další osoby „podezřelé z homosexuality“. Aktuální zprávy hovoří o brutálním mučení a vraždění vězňů.

Igor Kochetkov ze sítě LGBT Network v rozhovoru pro deník The Telegraph uvedl, že jeden ze zajatců zemřel následkem toho, že jej úředníci opakovaně řezali při výslechu nožem. Prohlásil, že „víme o dvou mrtvých, ale pravděpodobně bylo zabito více lidí„. Dodal, že poprvé se ukázalo, že cílem této brutality nejsou pouze muži „podezřelí z homosexuality,“ ale též ženy.

Alexandr, gay kterému se podařilo z Čečenska uprchnout do Francie, ruskému zpravodajskému serveru Meduza sdělil, že při poslední vlně „genocidy namířené proti LGBT lidem bylo ve skutečnosti zavražděno 10 lidí a jeho kamarád, který byl uvězněn, viděl, jak byla odnášena jejich těla“.

Navzdory těmto velmi znepokojujícím událostem čečenský vůdce Ramzan Kadyrov na mezinárodní výzvy o řešení situace nijak nereaguje a jak se zdá i Moskva stále mlčí.

Mezinárodní organizace ILGA-EUROPE koordinuje pomoc ohroženým osobám v Čečensku, pomoci můžete i vy: https://www.ilga-europe.org/Chechnya

Related posts