Scroll to top
© 2022, Queer geography, z.s.
en cs

Ve Velké Británii nedávno spustili kampaň nazvanou #BEYOURSELF (buď svůj) zaměřenou na boj proti homofobii v jednom z prostředí, ve kterém se jí daří nejvíce, sportu.

Dle nejpřesnějších výzkumů je ve světě, nehledě na geografickou polohu, zhruba 5-10 % ne-heterosexuálně orientovaných lidí (Lancet 2016). I když se pro vysokou míru homofobie v rámci sportovních kolektivů můžeme domnívat, že na profesní úrovni bude zastoupení ne-heterosexuálů ve sportu možná nižší než v obecné populaci, určité procento sportovců a sportovkyň vždy nutně bude ne-heterosexuálních, a proto bychom tuto oblast neměli přehlížet. Ne-heterosexuální lidé toto „homofobní klima“ sportovního prostředí pochopitelně vnímají a protože se až donedávna o homosexualitě ve sportu příliš nemluvilo, zůstává pravděpodobnější, že se v tomto prostředí sportovci či sportovkyně „nevyoutují“ a budou tak svou sexualitu před ostatními vědomě skrývat. Toto tabu v Česku nedávno pomohla prolomit svým veřejným coming-outem snowboardistka Šárka Pančochová.

Tabuizace tohoto problému ovšem pokračuje, a proto byl v rámci britské kampaně natočen krátký film s názvem WONDERKID, který v podání herce Chrise Masona popisuje fiktivní příběh fotbalové hvězdy na začátku kariéry ve smyšleném hvězdném Londýnském fotbalovém týmu. Krátký film zobrazuje nesnáze spojené s „vyjednáváním“ (ne-hetero)sexuality v maskulinním a mnohdy přímo homofobním prostředí fotbalového týmu. Podle autorů je hlavním smyslem filmu zvýšit povědomí o přehlíženém problému homofobie ve sportu. Ačkoliv je jen ve Velké Británii zhruba 5000 fotbalových hráčů, svou ne-heterosexualitu v tomto prostředí „přiznal“ otevřeně jen málokdo.

Produkci filmu podpořila nadace Kevina Spaceyho, dobročinná organizace Galop, společnost Adidas, anglická Fotbalová asociace, Premier League a mnohé další. Krátký film měl původně premiéru na britské Sky 1, avšak nyní se jej televize rozhodla uvolnit na internetu zdarma.

Režisér filmu Rhys Chapman v rozhovoru pro britský deník gaytimes.co.uk, uvedl, že: “Když vezmeme v potaz co všechno se  v současném světě děje, je skutečně důležité, abychom se nyní věnovali otázkám, které se týkají sexuality a genderu. Vytvořili jsme postavu, která o sobě ví, že je gayem, přijímá tuto skutečnost a chce se vy-outovat, avšak jeho profese mu v tom brání.“ “Pokud tento film uvidí dostatek lidí, možná dokáže změnit fotbal. Kdokoliv kdo se na tento film podívá pochopí, že všichni lidi si zaslouží žít svůj život svobodně a beze strachu.“

Odkaz na krátký film v angličtině s možností anglických titulků najdete zde:

Related posts